jan 312025
 

Obaveštavamo vas da je Savez izviđača Srbije objavio Vodič za upućivanje mladih kojima su potrebni resursi za prevenciju i/ili zaštitu mentalnog zdravlja.

Vodič možete preuzeti OVDE.

Mentalno zdravlje je definisano od strane Svetske zdravstvene organizacije kao „blagostanje u kome je osoba svesna svojih sposobnosti, može da se izbori sa svakodnevnim stresom u životu, sposobna je da radi produktivno i doprinese svojoj zajednici.” Mentalno zdravlje je sastavni deo zdravlja svake osobe i ono definiše naše emocionalno, psihološko i socijalno blagostanje. Mentalno zdravlje je povezano sa tim kako razmišljamo, osećamo ili reagujemo.

Mladima su potrebne različite vrste resursa kako bi očuvali ili unapredili svoje mentalno zdravlje. Iako resursi za prevenciju i zaštitu mentalnog zdravlja nisu podjednako zastupljeni u svim lokalnim samoupravama, u većini lokalnih samouprava postoje akteri koji omogućavaju mladima da:

  • Se uključe u društvene aktivnosti, očuvavajući i unapređujući svoje mentalno zdravlje,
  • Dobiju podršku u oblasti mentalnog zdravlja od strane organizacija (formalnu, neformalnu, prilagođenu osetljivim grupama) ili
  • Dobiju institucionalnu podršku u vezi sa mentalnim zdravljem.

Ovim Vodičem obuhvaćene su neke od institucija i organizacija koje se bave prevencijom i/ili zaštitom mentalnog zdravlja u sledećih 10 jedinica lokalne samouprave: Bečej, Kragujevac, Kruševac, Leskovac, Niš, Novi Pazar, Sombor, Subotica, Zaječar i Zrenjanin, kao i nekoliko korisnih online resursa i publikacija u vezi sa mentalnim zdravljem mladih.

Kome je ovaj vodič namenjen?

Ovaj vodič prvenstveno je namenjen različitim akterima u lokalnoj zajednici koji rade sa mladima.

Ukoliko procenite da je mladoj osobi potrebna drugačija vrsta podrške u vezi sa mentalnim zdravljem od one koju vi možete da joj pružite, možete konsultovati ovaj Vodič i videti koje se druge organizacije i institucije bave prevencijom ili zaštitom mentalnog zdravlja mladih u Vašoj lokalnoj zajednici, te dalje uputiti mladu osobu, kako bi dobila adekvatnu podršku.

Ovaj Vodič mogu koristiti i druge zainteresovane strane, kako bi se informisale o dostupnim resursima za prevenciju i zaštitu mentalnog zdravlja u obuhvaćenim jedinicama lokalne samouprave.

Kako su prikupljani podaci iz Vodiča?

U proces mapiranja resursa za prevenciju i zaštitu mentalnog zdravlja na lokalu uključeni su mladi članovi izviđačke organizacije iz jedinica lokalne samouprave obuhvaćenih ovim vodičem. Pored toga, podaci o institucijama i organizacijama koje se bave prevencijom ili zaštitom mentalnog zdravlja mladih koje su navedene u vodiču prikupljane su na sledeće načine:

  • direktnim kontaktiranjem organizacija i institucija navedenih u Vodiču, telefonskim putem,
  • posećivanjem internet prezentacija i društvenih mreža organizacija i institucija navedenih u Vodiču i/ili
  • pretragom drugih relevantnih web mesta, poput sajta tusmo.info, publikacija i sl.

Ovaj vodič nastao je u okviru programa „Hej, tu smo! – Nacionalni program za unapređenje mentalnog zdravlja mladih”, koji finasira Ministarstvo turizma i omladine, a sprovode: Savez izviđača Srbije, Omladinski savez udruženja “OPENS”, Krovna organizacija mladih Srbije, Nacionalna asocijacija kancelarija za mlade i Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada.

Stavovi izraženi u ovom vodiču ne predstavljaju nužno i stavove Ministarstva turizma i omladine.

Zahvaljujemo i svima koji su na direktan i indirektan način pomogli kreiranju Vodiča.