Letnji kamp u SAD

Letnji kamp u SAD

četvrtak, 01 januar 2015

USA Boy_Scouts_of_America20150101-usa-0Ne propustite ovo nezaboravno iskustvo. International Staff Member in BSA Summer Camp 2015 USA...

Ako imate izmedju 18 i 30 godina, dobro govorite engleski i imate diplomu iz engleskog jezika i želite da živite i radite u izvidjačkom kampu u USA tokom leta 2015 godine onda je ovo prava prilika za vas...

Provedite mesec ili dva u izvidjačkom kampu kao medjunarodni instruktor, upoznajte njihovu kulturu i zemlju, zaradite džeperac i putujete još mesec dana po USA... Troškove vize i puta učesnici snose sami. Aplikacije su otvorene do 20.01. pa se javite na vreme na email Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. Za sve dodatne informacije pogledajte ovde ali i kontaktirajte direktno jednog od ranijih učesnika, Dunju Čordaš, koja je bila naš poslednji učesnik davne 2008. Možda je baš 2015. godina kada će neko novi predstavljati naš Savez...


Nezaboravno iskustvo u BSA kampu 2008

Kratka priča o nezaboravnom iskustvu u BSA kampu na leto 2008. godine, počinje još u decembru 2007., kada sam videla poziv za medjunarodnog instruktora u Boy Scouts of America kampu. Zainteresovalo me je, znala sam da procedura prijavljivanja i biranja kandidata nije laka, ali pokušala sam i uspela. Sve do aprila 2008. godine nisam znala rezultate konkursa, kada mi je ujedno i stigla pošta sa svim potrebnim dokumentima.

Kamp koji sam dobila je bio u državi Ilinois, u blizini glavnog grada Springfilda. Taj kamp je trajao pet nedelja, plus nedelju dana obuke na samom početku. Prilikom apliciranja za Medjunarodni servisni tim (IST), nije moguće da se bira kamp u koji se ide. Svi kampovi traju od početka juna do kraja avgusta, neki kraće neki duže. Svi instruktori u kampu su plaćeni za posao koji rade (150$ - 170$ nedeljno), imaju besplatan smeštaj i ishranu u kampu, a troškove transporta i vize snose sami. Nakon završetka kampa svi imaju mogućnost da ostanu još mesec dana na J1 vizi i putuju po Sjedinjenim Američkim Državama. Širom Amerike postoji mnogo BSA kampova, ali internacionalni instruktori odlaze samo u pojedine, i to samo jedan po po kampu.

Iskustvo je neopisivo i vredno. Mislim da svako u svom izvidjačkom životu treba da doživi tu avanturu i vidi kakvo je izvidjaštvo u jednoj od većih svetskih organizacija.

Početkom juna 2008. godine stigla sam u kamp u Hetticku koji se nalazi na ogromnom šumovitom imanju na malom jezeru. Bilo je oko dvadesetak članova osoblja (Staffa),različitog uzrasta, od 18 do 65 godina,koji su se bavili različitim programskim aktivnostima. Nisu svi bili izvidjači, već i ljudi iz sveta sporta koji su bili instruktori jedrenja, alpininizma, streljaštva itd.

Tokom pet nedelja, na svakih nedelju dana je bila smena učesnika. Nekada ih je bilo pedesetak, a nekada i tristotine. Oni su bili iz različitih odreda (troops) i različitog uzrasta. Svaki instruktor je imao svoj programski deo koji je svakodnevno sprovodio na radionicama, a izmedju ostalog, svi smo imali stalna zaduženja koja su bila veoma interesantna.

Moj programski deo bila je ishrana u prirodi i pionirstvom, kao i tema "Stanovnik sveta", gde sam ih upoznala sa našom zemljom i našim izvidjačima. Bili su oduševljeni jer nikada nisu imali priliku da čuju slična iskustva iz tog dela sveta.

Prilikom sedmodnevne obuke i pripreme pred početak kampa imali smo intenzivnu, ali interesantu obuku iz prve pomoći. Nakon toga dobijete sertifikat američkog Crvenog krsta, ako položite "CPR" (veštačko disanje).

Takodje imali smo i obuku u slučaju vremenskih nepogoda, koji smo imali prilike da pored vežbanja, tj. simulacije, jednom nedeljno zajedno sa učesnicima, zaista sprovedmo u delo kada ja bila uzbuna 1. reda za dolazak tornada.

Prilikom dolaska učesnika u kamp, prvi dan svi imamo zaduženje da jedan odred sprovedemo do mesta njihovog malog kampa (subcamp). Po dolasku kamp prostor, kad se raspreme i podignu šatore, svi odlaze u medicinski centar da predaju svoje zdravstvene kartone, a nakon toga svi na jezero na tzv. "swimm check", tj. proveru plivanja. Posle testa plivanja svi dobijaju crveni, plavi i beli krug, nešto kao bedž, na kome je napisano ime i prezime učesnika, a koji označava da li su odlični plivači, plivači ili neplivači. Na jezeru postoji velika tabla gde su svi ti kartončići okačeni po kampovima, i kada ulaze u vodu svi su dužni da imaju svog para, da uzmu svoj kartončić i premeste ga u praznu tablu. To označava da su oni ušli u vodu, i da instruktor svakog trenutka prema tabli zna koliko dece bi trebalo da bude u vodi. Sistem je odličan i super je funkcionisao.

Moje mišljenje je da su oni na to navikli i da je oduvek u njihovom izvidjačkom sistemu. Veoma je interesantno, puno toga može da se vidi i nauči jer se dosta razlikuje od našeg izvidjaštva. Jako je striktno, postoji dosta pravila, ali onase i poštuju tako da onda sve dobro funkcioniše.

Ovi kampovi moraju ozbiljno da se shvate, jer ovo je za njih posao, koji je plaćen, te svi očekuju da se bude maksimalno posvećen. Sa druge strane, toliko je lepo i interesantno, i svakakve aktivnosti postoje, tako da prosto poželite da radite to.

Jedno veče, tokom svake nedelje, organizovana je logorska vatra u velikom amfiteatru. Tom prilikom dodeljuju se zvanja "Eagle Scout" - izvidjač orao, koji prati posebna atmosfera, muzika. Za ovu sečanost štab je u indijanskim odelima, tako da zaista deluje odlično i posebno.

Poslednji dan kampa je "Family Night", odnosno "Porodična noć", kada sve porodice dolaze na večeru u kamp, i kada se proglašavaju najuspešniji učesnici. Tada sva deca predstavljaju odrede nekim skečom ili pesmom. Pred sam kraj kampa svi instruktori mogu da posete sve radionice i isporbaju sve sto su i učesnici radili tokom kampa.

Vikendi su bili slobodni, tj. subotom ujutru učesnici su odlazili kućamam kao i štab. Nedeljom ujutru vraćali smo se u kamp kako bismo dočekali nove odrede koji su celo leto čekali da dodju na letnji kamp.

Iskreno preporučujem svima da pokušaju, jer nemaju šta da izgube. Imaju odličnu šansu da upoznaju njihovu kulturu, izvidjače i proputuju po Sjedinjenim Američkim Državama, a pored toga i zarade novac kojim mogu da pokriju deo troškova putovanja.

Puno godina je prošlo od kad sam se odlučila da pokušam, već sedam, ako postoje bilo kakva pitanja ili pomoć oko aplikacije ili još neko iskustvo, raspoložena sam da pomognem, jer zaista je divno iskustvo koje treba iskoristiti.

Dunja Čordaš

20150101-usa-1 20150101-usa-2 20150101-usa-3




Kontakt

Savez izviđača Srbije
11050 Beograd
Bulevar umetnosti 27
PF 7
Tel: +381.11.269.51.99
Email: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Izviđači Srbije

Izviđači Srbije su vodeća organizacija mladih i za mlade u Republici Srbiji, koja nudi izazovne programe za devojčice, dečake i mlade uzrasta od 7 do 25 godina starosti u nekoliko hiljada izviđačkih radnih jedinica organizovanih u više od 50 odreda.

Copyright ©2013 Savez izvidjaca Srbije | Bulevar Umetnosti 27 | 11150 Novi Beograd | Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.  
Developed by: iMedia