Jubilej odreda "Sveti Sava"
Odred izviđača „Sveti Sava" obeležio je danas jubilej 15. godina od osnivanja i uspešnog rada otvaranjem izviđačkog centra „Gorski car" u aranđelovačkom selu Garaši.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici Skupštine opštine Aranđelovac, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Turističke organizacije Aranđelovac, MZ Garaši, Narodnog muzeja Aranđelovac, Inicijativnog odbora za osnivanje odreda izviđača u Aranđelovcu, bratskog odreda „Nadel" iz Starčeva, beogradskih odreda „Panter", „Miodrag Milovanović Lune" i Ratko Vujović Čoče", „Otpisani", odreda „15. Maj" iz VelikePlane, „Radomir Jovanović Čoče" iz Bora, Zavičaj 1093" iz Vranja i „Temerin" iz Temerina.
Izviđači „Svetog Save" dočekali su goste pogačom i solju. Na samom početku zasađeno je drvo hrasta, potom su osveštane prostorije Izviđačkog centra i otkrivena ploča sa nazivom i amblemom Centra.
Zamenik starešine odreda Predrag Janjatović govorio je o prvih 15 godina rada odreda posebno naglašavajući značaj vaspitnog delovanja na decu i mlade koji žive u Ustanovi za decu bez roditeljskog staranja. Stareršina Saveza izviđača Srbije Branko Davidović čestitajući članovima odreda jubilej istakao je značaj rada ovog odreda za Savez izviđača Srbije. Tokom svečanosti uručena su priznanja brojnim prijateljima odreda. Na kraju je organizovano druženje i ručak u Sportskom centru Garaši.
Izviđački centar „Gorski car" dobio je ime po romanu Svetolika Rankovića koji je ovo svoje delo napisao pod starim hrastom u Garašima. Centar je smešten u staroj ali dobro očuvanoj školi u kojoj se u četiri prostorije može udobno smestiti i boraviti oko 30 izviđača. Poseduje prostor za podizanje šatorskog naselja i sve druge uslove: sanitarni čvor, kupatila, vodu, struju i dr. Zahvaljujući pomoći Ustanove pri kojoj odred radi, Opštine i Turističke organizacije Aranđelovac i brojnih prijatelja, izviđači „Svetog Save" umili su i opremili prostor doma.
Hrast cer Zapis
Dr Mario Lukanović, zamenik direktora Zavoda za zaštitu prirode Srbije u obraćanju tokom sadnje novog hrasta, rekao je sledeće:
Želeo bih pre svega da uputim iskrene čestitke odredu „Sveti Sava" na 15 godina rada i istrajnosti. Hvala svima onima koji su omogućili da ovaj divni odred postoji. Želim da Dom izviđača od danas postane mesto njihovog još većeg uspeha i druženja.
Realizacija ideje očuvanja uspomene na Spomenik prirode „Hrast cer – Zakus-zapis" koja je potekla od odreda „Sveti Sava" divan primer očuvanja vekovnih tradicija u našem narodu.
Stablo hrasta cera u Garašima bilo je zaštićeno kao spomenik prirode do 2010. godine, kada je skinuto sa zaštite odlukom Skupštine opštine Aranđelovac na predlog Zavoda za zaštitu spomenika prirode Srbije, s obzirom da je izgubilo reprezentativna svojstva Spomenika prirode. Kasnije je stablo palo i ostao je samo deo debla, usred velike starosti i lošeg zdravstvenog stanja i posledica truleži uzrokovane fitopatološkim i entomološkim oboljenjem.
Ostatak ovog hrasta je svedok prošlih vremena koji „pamti" mnoga zla i dobra vremena koja je naš narod kroz vekove prolazio. Gde je za vreme robovanja pod Turcima bila sudnica pod vedrim nebom o čemu govori i inspiracija književnika Svetolika Rankovića da napiše roman „Gorski car" iz koga se citirane reči nalaze na mermernoj ploči, postavljenoj pored debla: „Pod zapisom velikim hrastom što se razgranao pred sudnicom stajahu nekoliko ljudi pa s čuđenjem posmatraju dramu koja se odigrava pred njim".
Stablo je predstavljalo zapis, gde su meštani praznovali dan u godini koji su posvetili svetiteju za ispunjenje molitvi, želja i zaštite a na pedeseti dan Uskrsa, kada se održavala litija. Zapis koji je bio aktivan sada polako odumire. U običajnoj tradiciji našeg naroda je da kada dođe do propadanja zapisa, odnosno odumiranja usled starosti, sušenja ili pada, da se zapis obnavlja novom sadnicom.
Istorijski značaj ovog „svetog drveta", kako ga je još nardo zvao, predstavlja vezanost meštana za zapis o kome sada svedoči samo deo debla. Želeo bih u ime Zavoda da vam se zahvalim što novom sadnicom hrasta čuvate uspomenu na spomenik prirode i svetinju sela. Hvala i javnom reduzeću „Srbijašume" koje su podržale akciju. A svim nama želim da se okupimo pod ovim hrastom za mnogo godina kada on bude u svojoj punoj snazi i kada bude zaklanjao kao nekad, svojom krošnjom ceo ovaj plato.